O MNĚ

KONTAKT:

Roman Šimek

775 210 828

roman@roschiphotography.cz

Czech nature photo 2017, 2020 

Do oblasti fotografování jsem měl možnost nahlédnout již v dětství, kdy mě můj děda učil základy a vyvolání klasické analogové fotografie. V pozdější době jsem si zakoupil moji první digitální zrcadlovku a přečetl mnoho publikací. Nevětším zlom nastal poté co jsem se rozhodl absolvovat půlroční rekvalifikační kurz Fotoreportér a Portrétní fotograf. Tento kurz jsem absolvoval v roce 2016/2017 na Fotoinstitutu v Praze a pomohl mi ujasnit si zaměření, které mě v oblasti fotografování nejvíce učarovalo. Jedná se o oblast portrétní fotografie a fotografii zvířat.


Fotografie zvířat mi je blízká zejména mým vztahem ke zvířatům, rád čerpám inspiraci od předních českých a světových fotografů. Zaměřuji se na estetickou fotografii v zoologických zahradách v Čechách, kdy se snažím o zachycení zvířat, tak aby bylo eliminováno umělé, nepřirozené prostředí. V roce 2017 se mi se snímkem gorilýho samce Richarda ze zoo v Praze podařilo vyhrát prestižní soutěž Czech nature photo 2017 v kategorii Zvířata v lidské péči. Toto pro mě bylo dalším impulsem věnovat se i této oblasti. Moji přednášku na téma jak fotografovat v zoo bylo možné vidět na Setkání fotografů v Praze. Právě tato přednáška ve mně vzbudila další zájem o předávání zkušeností, kdy jsem se začal zaměřovat na pořádání kurzů nejen na toto téma. Úspěch v soutěži Czech nature photo 2020 se mi podařilo zopakovat se snímkem pelikána. I přes zalíbení ve fotografií zvířat jsou pro mě neméně lákavé i další oblasti, a to zejména portrétní fotografie, kde má fotograf přeci jen, vše více pod svou kontrolou, z čehož pramení nespočet kreativních možností. V této oblasti mám rád všechny druhy portrétů, od klasických, přes sportovní, glamour, fashion, atd. Dále se v poslední době s oblibou zabývám i fotografií produktů a nemovitostí. 

Moje technika, které jsem již delší dobu věrný je fotoaparát Canon EOS 5D mark IV zejména se zoom teleobjektivem Canon EF 100-400 mm f/4,5-5,6 IS II US. Používám i další objektivy značky Canon s ohnisky 50mm, či zoom 24-70 mm, portrétní objektiv značky Sigma 85 mm f 1,4 DG HSM Art nebo širokoúhlý objektiv na focení nemovitostí Samyang 14 mm f /2,8 AF.

vítězná fotografie soutěže Czech nature photo 2017 v kategorií zvířata v lidské péči
vítězná fotografie soutěže Czech nature photo 2017 v kategorií zvířata v lidské péči
vítězná fotografie soutěže Czech nature photo 2020 v kategorii zvířata v lidské péči
vítězná fotografie soutěže Czech nature photo 2020 v kategorii zvířata v lidské péči

Chci se zeptat