O mně

Do oblasti fotografování jsem měl možnost nahlédnout již v dětství, kdy mě můj děda učil základy a vyvolání klasické analogové fotografie. V pozdější době jsem si zakoupil moji první digitální zrcadlovku a přečetl mnoho publikací. Nevětším zlom nastal poté co jsem se rozhodl absolvovat půlroční rekvalifikační kurz Fotoreportér a Portrétní fotograf. Tento kurz jsem absolvoval v roce 2016/2017 na Fotoinstitutu v Praze a pomohl mi ujasnit si zaměření, které mě v oblasti fotografování nejvíce učarovalo. Jedná se o oblast portrétní fotografie  a fotografie zvířat.

Oblast fotografie zvířat mi je blízká zejména mým vztahem ke zvířatům,  rád čerpám inspiraci od předních českých a světových fotografů. Zaměřuji se na estetickou fotografii v zoologických zahradách v Čechách, kdy se snažím o zachycení zvířat, tak aby bylo eliminováno umělé, nepřirozené prostředí. V roce 2017 se mi se snímkem gorilýho samce Richarda ze zoologické zahrady v Praze podařilo vyhrát prestižní soutěž Czech nature photo 2017 v kategorii Zvířata v lidské péči. Toto pro mě bylo dalším impulsem věnovat se i této oblasti. Moji přednášku na téma jak fotografovat v zoo bylo možné vidět na Setkání fotografů v Praze. Právě tato přednáška ve mně vzdudila další zájem o předávání zkušeností, kdy jsem se začal zaměřovat na pořádání kurzů nejen na toto téma.

Roman Šimek fotograf Pardubice
Czech nature photo 2017
Roman Šimek fotograf Pardubice

I přes zalíbení ve fotografií zvířat je pro mě neméně lákavá oblast portétní fotografie, kde má fotograf přeci jen, vše více pod svou kontrolou, z čehož pramení nespočet kreativních možností. V portrétné fotografií mám rád všechny druhy portrétů, od klasických, přes sportovní, glamour, fashion, atd.